صعود به قله درفک

تاریخ اجرای برنامه: چهارشنبه 10 تا شنبه 13 آبان­ماه 1391

هزینه برنامه:  35هزار تومان

سرپرست برنامه: وحید عامری

تعداد اعضای شرکت کننده: 10 نفر

شرح برنامه: درفک کوه زیباییست. جنگل­های زیبا با تراکم بیشتر در ارتفاعات پایین و تنک و مسیری سنگلاخی در ارتفاعات بالاتر، راه­های صعود متفاوت اعم از طولانی و کم­شیب همراه با جنگل ­نوردی ملایم تا صعودهای یک روزه و پرشیب و تاریخ پرفراز و نشیب این منطقه آن را به یکی از جاذبه­ های طبیعت­ گردی و کوهنوردی مبدل ساخته.. درفک را شاید بتوان یکی از آخرین قله­ های شاخص البرز غربی دانست که پس از سماموس و در امتداد کوه­های سیالان و خشچال قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا2740 متر می­باشد، اما بدلیل پایین بودن ارتفاع جلگه­های گیلان صعود را همانند یک قله 4000 متری جلوه می­دهد.

موسسه طنین طبیعت تیرگان دو سال قبل هم صعودی موفق به این قله داشته و امسال نیز بنا به تقویم ورزشی سالانه برای 11 تا 13 آبان صعود به این قله برنامه ­ریزی و اجرا شد. همانطور که گفته شد مسیرهای متفاوتی برای صعود به این قله وجود دارد: مسیر شاه­ شهیدان، مسیر راجعون، مسیر دفراز و یا مسیر اسطلخ ­جان. اما به نظر من مسیر روستای شیرکوه زیباترین و البته به لحاظ اقتصادی مقرون­ به ­صرفه ­ترین مسیر می­باشد. بنابراین برای صعود به قله این مسیر انتخواب شد. تعطیلی 3 روزه باعث شده بود که به زحمت بلیت پیدا شود. بنابراین به ترمینال غرب رفتیم تا با اتوبوس­های فوق­ العاده( به دلیل حجم بالای مسافر) به سمت رشت حرکت کنیم. از حدود 10 شب افراد شرکت­کننده در ترمینال غرب حاضر بودند تا اینکه در ساعت 11:30 اتوبوسی پیدا کرده و سوار شدیم. قرار بر این بود تا با اتوبوس­های رشت تا 3راهی توتکابن برویم و از آنجا مسیر 3 کیلومتری را تا روستای شیرکوه که ابتدای مسیر حرکت ماست پیاده طی کنیم. حدود ساعت 4 صبح به 3 راهی توتکابن رسیدیم. از اتوبوس پیاده شده و مسیر سربالایی را از بین زمین­های کشاورزی طی کردیم تا این که حوالی ساعت 5:20 صبح به روستای شیرکوه رسیدیم.در گرگ و میش صبح به دنبال جایی مسطح برای خوردن صبحانه می­گردیم تا اینکه پیرمرد روستایی از ما در منزل شخصی­ اش دعوت می­کند. حدود یک ساعت را در تراس خانه پیرمرد به خوردن صبحانه می­گذرانیم. ساعت 7 صبح از شیرکوه به سمت ییلاق لارنه حرکت می­کنیم. جاده روستایی را مستقیم به سمت خورشید ادامه میدهیم و بر روی تپه­ ای در پشت روستا قرار می­گیریم. لازم به ذکر است که فصل مناسب برای صعود به قله درفک اواخر شهریور و حداکثر مهر­ماه است. از ماه آبان بارش باران شدید می­شود و سرد شدن هوا و گل­ شدن مسیر صعود و پوشانده شدن راه پاکوب از برگ­های پاییزی اندکی ادامه مسیر را با مخاطره مواجه می­کند. حوالی 10صبح است که با ادامه راه پاکوب به یک چشمه می­رسیم. بطری­ها را از آب پر کرده و اندکی استراحت می­کنیم. در ادامه مسیر متاسفانه راه پاکوب اصلی را گم کرده و مجبور می­شویم از مسیری پوشیده از گیاهان خاردار که صعب ­العبور و پرشیب است عبور کنیم که راه را طولانی­تر و تنش را در گروه زیاد می­کند. نهایتا با قرار گرفتن بر روی چندین یال و سعی و خطا در پیداکردن راه پاکوب حوالی ساعت 1 بعدازظهر به ییلاق لارنه می­رسیم. اهالی تیرگان شب قبل در اتوبوس بوده و استراحت خوبی نکرده­ اند شروع برنامه و حرکت هم از صبح خیلی زود آغاز شده بنابراین تصمیم گرفته شد که 2 ساعتی را در ییلاق لارنه به خوردن ناهار و استراحت بگذرانیم. حدود ساعت 3 بعداز ظهر بعد از خوردن ناهار و چرتی کوتاه مسیر را همچنان به سمت شرق ادامه می­دهیم. پس از یک ساعت و نیم پیمودن مسیر حوالی ساعت 4:30 به یک دره می­رسیم که راستای آن شمالی-جنوبی­ست  و امکان دور زدن آن وجود ندارد پس چاره­ای جز رفتن به کف دره و ارتفاع گرفتن مجدد نیست.

از اینجا به بعد کوهی جنگلی و مسیری پرشیب و طاقت­ فرسا را به مدت 3 ساعت می­پیماییم تا اینکه نهایتا ساعت 8 شب به ییلاق جیرونی می­رسیم. کوله ­ها را بر زمین گذاشته و چادرها را برپا می­کنیم. شام میخوریم و بعد به کیسه ­خوابهایمان پناه می­بریم و روز نخست برنامه به این ترتیب به پایان می­رسد.

6 صبح جمعه بعد از بیدار باش و خوردن صبحانه و کلنجار با یکی از اعضا برسر ادامه و یا بازگشتن از مسیر حدود 7:45 صبح مسیر را به سمت بالا و از بین درختان تنک و سر به فلک کشیده ادامه می­دهیم تا اینکه کم­کم جنگل­ها تمام و مسیر سنگلاخ آغاز می­شود. پس از ادامه مسیر به مکانی مسطح می­رسیم و کلبه­ ای که محل برخورد 3 یال است. افراد محلی توصیه کردند که یال وسطی را انتخواب کنیم که مسیری ساده­ تر است و مستقیم به قله می­رسد. ما اما به سمت راست می­رویم و راه را روی دامنه کوه تراورس می­کنیم تا نهایتا به کاسه کوه درفک می­رسیم. تعدادی از دوستان همانجا مشغول استراحت می­شوند و از کوله­ ها مراقبت می­کنند تا دوستان دیگر قله را زده و بازگردند. کاسه درفک مملو از کومه­ های روستایی و آغل گوسفندانی­ است که البته در این فصل از سال نه چوپانی به چشم می­خورد و نه گوسفندی. افراد کم­کم از فتح قله بازمی­گردند. ناهار می­خوریم و کمی استراحت می­کنیم. به سمت کاسه­ درفک سرازیر می­شویم. هر از چندگاهی ابرها انباشته می­شوند و باران ملایمی می­بارد. همچنان مسیر کاسه را به سمت راست می­پیماییم تا از جاده خاکی خود را به روستای اربناب برسانیم. حدود 2 ساعت راه را به سمت پایین ادامه می­دهیم. کمی مانده به جنگل اربناب تراکم ابرها زیاد می­شود و رعد و برق­های پی­ در­پی نوید بارانی تند را می­دهد. همین که به جنگل می­رسیم بارش باران بسیار شدید می­شود. تصمیم می­گیریم که خود را به کف جنگل برسانیم و چادر بزنیم. پس از پیمودن جنگل به سمت پایین مکانی مسطح را پیدا میکنیم که گروهی دیگر نیز در آنجا کمپ کرده­اند. به­سرعت کوله­ ها را برزمین گذاشته و چادر­ها را برپا می­کنیم. اما شدت باران بسیار زیاد است در حالی که تمام لباس­های رویمان خیس شده به داخل چادر می­خزیم. حدود یک ساعت بعد از رفتن به چادر­ها هم باران به همان شدت می­بارد. متاسفانه بعضی از دوستان چادر خود را به خوبی بر­پا نکرده­اند که این باعث شده آب به داخل چادرهایشان راه یابد. خلاصه اینکه این باران بی­ موقع ما را از زمان­بندیمان به عقب می­اندازد. زیرا قرار بود روز دوم خود را به روستای شاه­ شهیدان برسانیم در حالی که هنوز به اربناب هم نرسیده بودیم. چاره­ای نبود. باران به­ شدت می­بارید و زمین را گل­آلود کرده بود، هوا هم تاریک شده بود و ادامه مسیر به مصلحت نبود.بنابراین روز دوم هم در چادر در حالی که بارش باران امان نمی­داد به اتمام رسید. صبح شنبه و پس از بیدار شدن از خواب سعی می­کنیم آتشی که قبل از آمدن باران توسط گروهی که همانجا کمپ کرده بودند برپا شده بود را روشن کنیم. دوستان با دیدن گرمای آتش از چادرها بیرون می­آیند و خود را گرم می­کنند. خلاصه اینکه صبحانه می­خوریم و چادرها را جمع می­کنیم و به سمت اربناب و روستای شاه­ شهیدان حرکت می­کنیم. کمتر از دو ساعت راه­پیمایی در امتداد راه پاکوب و مسیری ییلاقی و بسیار زیبا ما را به روستای شاه ­شهیدان می­رساند. از اینجا تا روستای آسیابر پیاده حدود 2 ساعت راه است اما نه زمان اجازه می­دهد و نه دوستان یارای ادامه دادن این مسیر را دارند. بنابراین دو ماشین(یک وانت و یک پیکان) می­گیریم و از اینجا خود را به روستای آسیابر می­رسانیم. از آنجا نیز 3 دستگاه پیکان کرایه می­کنیم تا ما را به لاهیجان ببرد. کمی مانده به ساعت 2 بعدازظهر به لاهیجان می­رسیم. از آنجا برای تهران بلیت رزرو کرده­ایم. سوار اتوبوس می­شویم و باز می­گردیم.

 

پیشنهادها: مناسبتها و روز­های تعطیل باعث می­شود که به سرعت بلیت اتوبوس­ها تمام شود. برای مثال 8 روز قبل از شروع برنامه بلیت تمام اتوبوس­های ترمینال آرژانتین به سمت رشت تمام شده بود و ما مجبور شدیم با اتوبوس­های فوق­ العاده ترمینال غرب که ریسک بالایی هم داشت و ممکن بود آنها هم جای خالی نداشته باشند با 5000 تومان بیش از مبلغ بلیتی که در مواقع عادی می­توان تهیه کرد خود را به توتکابن برسانیم.

ارتفاع قله درفک کمی بیش از 2700 متر است. اما ارتفاع پایین نقطه شروع( حدود400 متر) باعث می­شود صعود به این قله بیش از آنچه به­نظر می­رسد سخت باشد. بنابراین حتما مراقب ترکیب تیم و افرادی که در برنامه شرکت می­کنند باشید. افراد ضعیف هم تنش را در گروه زیاد می­کنند و هم سرعت تیم را کند.

قبل از اجرای برنامه طی صحبت با یکی از افراد محلی هوای این منطقه مخصوصا در این فصل از سال بسیار متغیر و بارانی ذکر شد. سایت­های هوا­شناسی اما هوا را صاف تا قسمتی ابری و بارش پراکنده اما بسیار کم ذکر کرده بودند. برای مثال سایت accuweather.com  حداکثر 2 میلی­متر بارش را در روز جمعه برای این منطقه نشان می­داد در حالی که بدون اغراق در روز دوم برنامه حداقل 2 ساعتی را در زیر بارش بی­امان باران به سر بردیم. بهتر است این برنامه حداکثر تا اواخر مهرماه اجرا شود.

صبح زود از روستای آسیابر مینی­ بوس­هایی به سمت دیلمان حرکت می­کنند. اما نخست باید خود را به موقع به روستای آسیابر برسانید و نیز از زمان دقیق حرکت آنها مطمئن شوید. استفاده از این مینی­ بوس­ها مقرون به­ صرفه و اقتصادی­ تر است در غیر این صورت باید ماشین­های سواری و تاکسی تهیه کنید که هزینه اولیه شما را بسیار بالا خواهد برد

 

 

بیلان مالی سفر:

هزینه دریافتی از اعضا:…………………………………………………………………………………350000=10*35000

هزینه بلیت اتوبوس تا رشت:………………………………………………………………………….130000=10*13000

هزینه پیکان و وانت از شاه­شهیدان تا آسیابر:………………………………………………………………………..8000

هزینه پیکان از آسیابر تا لاهیجان:………………………………………………………………………135000=3*45000

هزینه بلیت اتوبوس برگشت:……………………………………………………………………………96000=10*9600

جمع کل هزینه ­ها:…………………………………………………………………………………………………….365000

ضرر برنامه:……………………………………………………………………………………………………………….15000

 

 

 

 

تهیه و تنظیم : وحید عامری

پاسخ دهید