نیارق به آبشار لاتون و کوته کومه

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 22 تا یکشنبه 25 فروردین 1392

هزینه برنامه:  50هزار تومان برای اعضای فعال و 65هزار تومان برای افراد مهمان

سرپرست برنامه: وحید عامری

تعداد اعضای شرکت کننده: 9 نفر

اسامی اعضای شرکت کننده: خسرو خندان، پریسا خندان، معین نیری، وحید عامری، نگار محمدی، مکرمه شوشتری، حمید نشاط، علی موقر و احسان طالبی

توضیحات کلی در مورد مسیر برنامه:

مسیر حرکت از نیارق به آبشار لاتون از رودخانه­ای در شمال شرقی نیارق آغاز می­شود. باید راه پاکوبی را که در سمت چپ رودخانه قرار دارد بپیمایید تا به داخل دره رودخانه برسید و نهایتا بر روی یال شرقی دره رودخانه قرار گرفته و تا کوه اسپیناس به پیش بروید. از کوه اسپیناس جاده­ای به سمت جنوب ارتفاع کم می­کند و نهایتا بر روی یال جنوبی دره رودخانه لاتون قرار گرفته و تا لوندویل به پیش می­رود، اما شما را به آبشار نمی­رساند، پس باید بر روی یالی در شمال شرقی قله قرار بگیرید و از داخل جنگل اسپیناس مسیر را تا پایین ادامه دهید.

گفتنی­است که تمامی طول این مسیر راه پاکوب است. این راه پاکوب مستقیما شما را به جنگل­های مشاسویی می­رساند. باید بعد از تمام شدن جنگل اسپیناس و رسیدن به دشت مسیر را به سمت شرق تغییر دهید. ممکن است قبل از تمام شدن جنگل اسپیناس راه پاکوبی از داخل جنگل به سمت شرق برود که البته ما در این سفر آن را ندیدیم. همان­طور که گفته شد پس از تمام شدن جنگلهایی که در دامنه اسپیناس قرار گرفته به دشتی می­رسید که با سیم خاردار احاطه شده و در آن نهال درختان میوه کاشته­اند. برای پیمودن مسیر به سمت شرق چاره­ای ندارید جز اینکه از روی سیم خاردار عبور کنید. دو نفر از کوهنوردانانی که در آنجا با آنها برخورد کردیم نیز تایید کردند که برای ادامه مسیر باید از روی سیم­خاردار­ها رد شوید. پس از پیمودن مسیر به سمت شرق و اندکی جنوب به بستر رودخانه­ای می­رسید که آب

آن در ادامه به آبشار لاتون می­رسد. به هیچ عنوان مسیر را از بستر رودخانه ادامه ندهید. در حاشیه چپ رودخانه پاکوبی وجود دارد که از بستر رودخانه ارتفاع گرفته و به سمت شرق می­رود. با ادامه این مسیر به رودخانه کم­آب دیگری می­رسید، باید از آن هم عبور کرده و همچنان راه پاکوب را به سمت شرق ادامه دهید. با ادامه مسیر به یک دوراهی می­رسید. راه سمت راست به داخل جنگل ارتفاع کم میکند. راه درست مسیر مستقیم است. نهایتا به چشمه­ای می­رسید از اینجا نیز راهی مستقیم ادامه می­یابد و راه دیگر وارد محوطه سیم خاردار شده و به سمت پایین ارتفاع کم می­کند. از سیم خاردار عبور کرده و پاکوب را به سمت پایین بروید تا نهایتا به روستای نزدیک آبشار برسید. از اینجا تا آبشار حدود 1 کیلومتر راه است.

از این روستا تا روستای آبگرم کوته کومه نیز مسیر خاکی با پهنای زیاد وجود دارد که تنها با ماشین­های شاسی­بلند می­توان آن را پیمود. فاصله بین این دو روستا حدود 6 کیلومتر است. پس از رسیدن به کوته­کومه نیز می­توان با ماشین­های کرایه­ای به آستارا یا لوندویل رفت.

شرح برنامه:

برنامه جنگل نوردی نیارق تا لوندویل روز پنج­شنبه 22 فروردین ماه از ترمینال غرب آغاز شد. ساعت حرکت 11:30 شب از جلوی تعاونی ایران­پیمان است. از ساعت 11 تمامی اعضای شرکت­کننده جلوی تعاونی جمع شده­اند. ساعت 11:30 سوار اتوبوس می­شویم، اما از حرکت خبری نیست. گویا مسافر به اندازه کافی نیست. صبر می­کنیم تا اتوبوس پر شود تا اینکه بلاخره ساعت12:15 اتوبوس حرکت می­کند. مقصد ما اردبیل از جاده سرچم است. جاده سرچم فاصله بین تهران تا اردبیل را دو ساعتی کم کرده و این در زمان­بندی حرکت برایمان اهمیت زیادی دارد.

روز اول: جمعه ساعت 8 صبح به ترمینال اردبیل می­رسیم. با توجه به هماهنگی­هایی که از قبل با هیئت کوهنوردی اردبیل انجام داده­ایم یک مینی­بوس تهیه شده و در محوطه ترمینال منتظر ماست. سوار می­شویم و به سمت نیارق حرکت می­کنیم. برای رسیدن به نیارق ابتدا باید به آبی­بیگلو برویم و از آنجا مسیر را تا روستای نیارق طی کنیم. ساعت 9:15 صبح است که به نیارق می­رسیم. شروع حرکت ما از مسیر رودخانه است، آقای ابراهیمی راننده مینی­بوس هم به ما لطف می­کند و حدود 3 کیلومتر از مسیر رودخانه را با مینی­بوس طی می­کند و بالاتر از روستای نیارق از مینی­بوس پیاده می­شویم. ساعت 9:30 صبح حرکت را از سمت چپ رودخانه به سمت شرق شروع می­کنیم. پس از یک ساعت ادامه مسیر، مکانی مسطح پیدا کرده و برای صبحانه توقف می­کنیم. خوردن صبحانه 1 ساعتی به طول می­انجامد. ساعت 11:40 صبح مجددا مسیر را از حاشیه رودخانه به سمت بالا ادامه می­دهیم تا اینکه کم­کم از بستر رودخانه فاصله گرفته و روی خط­الراس شرقی مشرف به دره رودخانه قرار می­گیریم. گفتنی­است که تمامی طول این مسیر راه پاکوب است. حدود ساعت 12:30 به یک جاده خاکی ماشین­رو می­رسیم. این جاده تا بالای قله اسپیناس کشیده شده و از سوی دیگر بر روی خط­الراس جنوبی دره رودخانه لاتون تا لوندویل به پیش می­رود.(مسیر دره رودخانه لاتون شرقی-غربی­است.) این کوه بلند­ترین کوه منطقه به شمار می­رود و یکی از منابع عمده تامین آب رودخانه لاتون است. مسیر را در سمت مخالف جاده خاکی می­پیماییم. راه پاکوب به وضوح قابل تشخیص است. از میان جنگل اسپیناس عبور می­کنیم. از حدود ساعت 12:30 و بعد از عبور از قله اسپیناس به حجم مه افزوده شده و داخل جنگل مه غلیظ­تر می­شود. همچنان راه پاکوب را ادامه می­دهیم تا اینکه حوالی ساعت 2 بعدازظهر از جنگل خارج می­شویم. این راه پاکوب مستقیم تا مشاسویی به پیش می­رود. بنابراین باید پس از خارج شدن از جنگل از راه پاکوب به سمت راست مسیر را ادامه دهیم. در سمت راست ما و در تمامی طول مسیر منطقه­ای حفاظت شده است که با سیم خاردار احاطه شده. مجبور می­شویم که از روی این سیم خاردارها عبور کنیم. به احتمال قوی قبل از خارج شدن از جنگل باید راه پاکوبی بوده باشد که آن را ندیده و از آن عبور کرده­ایم. به نظر می­رسد که در این منطقه درختان میوه کاشته­اند. همچنان مسیر را به سمت شرق ادامه می­دهیم تا اینکه حوالی ساعت 4 بعدازظهر به دلیل مه شدید و باران در نزدیکی بستر رودخانه توقف کرده و همانجا کمپ می­کنیم و روز اول به پایان می­رسد.

 

روز دوم: 7 صبح بیدارباش است. پس از خوردن صبحانه و جمع کردن وسایل، ساعت 8:45 از راه پاکوبی که در حاشیه چپ رودخانه قرار دارد مسیر را به سمت شرق ادامه می­دهیم. همزمان که رودخانه با شیب به سمت پایین می­رود، راه پاکوب مستقیم ادامه پیدا می­کند تا اینکه کم­کم از بستر رودخانه ارتفاع می­گیریم. در ادامه و پس از پیمودن حدود 2 ساعت به بستر رودخانه دیگری می­رسیم که جریان آب در آن بسیار کم است. از آنجا نیز عبور کرده و همچنان مسیر را به سمت شرق ادامه می­دهیم. ساعت حدود 10:20 صبح است که به اشتباه ارتفاع کم کرده و از مسیر اصلی خارج می­شویم. این اشتباه و اصلاح آن و بازگشت به مسیر درست نیز 1 ساعت از وقتمان را می­گیرد. در ادامه نیز مجددا به یک دوراهی بر­می­خوریم یک راه به سمت راست و داخل جنگل رفته و ارتفاع کم می­کند و راه دیگر بدون کم کردن ارتفاع مسیر مستقیم را ادامه می­دهد. راه درست مسیر مستقیم است. همچنان مسیر را ادامه می­دهیم تا اینکه به چشمه ای می­رسیم. در اینجا نیز راه پاکوب مستقیم ادامه پیدا می­کند و راه دیگر ما را به خارج از حصار سیم خاردار وپایین هدایت میکند. دوباره از روی سیم­خاردار عبور کرده و راه را به سمت پایین جنگل می­پیماییم تا اینکه حوالی ساعت 12:30 در انبوهی از مه غلیظ وارد روستایی کوچک می­شویم. در این روستای کوچک کلبه­ای کافه­مانند پیدا کرده و در ایوان آن وسایل خود را می­گذاریم. متاسفانه درب مغازه بسته است و از صاحب آن خبری نیست، اما ایوان آن مسقف است و برای مدتی می­توانیم از باران درامان بمانیم. کوله ها را بر زمین گذاشته و بساط ناهار را مهیا می­کنیم. نیم ساعتی را به خوردن ناهار می­گذرانیم و بعد قرار بر این می­شود که دو نفر از اعضا که تمایلی به دیدن آبشار ندارند از کوله­ها و وسایل مراقبت کنند و ما به دیدن آبشار برویم. از اینجا تا آبشار حدود 1 کیلومتر فاصله است. راه پاکوب مشخصی از بالا دست روستا تا آبشار ادامه می­یابد. آبشار را می­بینیم. نیم ساعتی توقف می­کنیم، عکس میگیریم و باز می­گردیم. حالا دیگر صاحب مغازه­ای که ایوان او را اشغال کرده بودیم پیدایش شده. در کلبه خود را باز کرده و با چای داغ از ما پذیرایی می­کند. صاحب مغازه رب آلوجنگلی بسیار خوبی با قیمت مناسب برای فروش دارد. این هم سوغات سفر!.

القصه ساعت حدود 3 بعدازظهر است که از جاده خاکی پایین دست روستا مسیرمان را ادامه می­دهیم. این جاده شیب بسیار تندی دارد و تنها برای عبور ماشین­های شاسی بلند مناسب است. همچنان جاده را به سمت پایین ادامه می­دهیم. چند بار مجبور می­شویم از رودخانه عبور کنیم تا اینکه حوالی ساعت 6:30 بعدازظهر به روستای کوته­کومه می­رسیم. پس از رسیدن به این روستا کوله­ها را بر زمین گذاشته و اندکی استراحت می­کنیم. تعدادی از اعضا که لباس به اندازه کافی دارند به آبگرم رفته و خستگی و رخوت دو روز پیاده­روی را از تن به­در می­کنند. حدود یک ساعت و نیم در این روستا توقف می­کنیم و پس از آن دو ماشین پراید کرایه کرده و به لوندویل می­رویم. در این شهر نیز به رستورانی رفته و شام را با قیمتی بسیار مناسب در آنجا صرف می­کنیم. پس از صرف شام، حدود ساعت 11 شب پیاده به کنار جاده لوندویل می­رویم. از آستارا اتوبوس تهیه کرده­ایم. نیم ساعت بعد اتوبوس روبروی مسجد جامع لوندویل توقف می­کند. سوار شده و به تهران باز­می­گردیم.

ملاحظات و پیشنهادات:

-زمان مناسب برای این برنامه  نیمه دوم بهار است آنهم با مشاهده دقیق وضعیت هوا. در این برنامه به­دلیل مه شدید و باران متاسفانه نتوانستیم از تمام زیبایی­های این مسیر به­خوبی استفاده کنیم.

-برای رسیدن به اردبیل دو مسیر وجود دارد. یکی مسیر قدیمی آن است که اگر تعداد مسافر به حد کفایت نرسد برای پر کردن اتوبوس از این مسیر استفاده می­شود و مسیر دیگر از جاده جدید و زیبای سرچم که فاصله تهران تا اردبیل را با دو ساعت کاهش به 8 ساعت می­رساند.

– اگر فصل مناسبی برای سفر انتخواب کنید، می­توانید برنامه را از دریاچه سوها( در نزدیکی نیارق) آغاز کنید و از زیبایی­های این دریاچه نیز بهره­مند شوید.

-اگر بخواهید می­توانید این برنامه را با صرف هزینه بیشتر و به­صورت گردشگری نیز برگزار کنید. به این صورت که خود را از لوندویل به کوته­کومه برسانید و از کوته­کومه مسیر 7 کیلومتری سربالایی تا آبشار را پیاده طی کنید و یا از کوته­کومه با ماشین شاسی­بلند تا روستای نزدیک آبشار بروید همان­طور که گفتم از این روستا تا آبشار نیز حدودا 1 کیلومتر راه است.

– در روستای کوته­کومه مجموعه آبگرمی وجود دارد. این مجموعه شامل یک حوضچه آبگرم کوچک و 3 دوش حمام است. دو ساختمان در مجاورت هم، یکی برای آقایان و یکی برای خانم­ها. قیمت استفاده از این ­مجموعه برای هر نفر 3هزار تومان می­باشد و به شرط خلوت بودن محدودیت زمانی نیز ندارد. همچنین ماشین­های کرایه­ای در این روستا وجود دارد که در مسیر کوته کومه- لوندویل- آستارا تردد می­کنند. کرایه هر ماشین( پراید یا پیکان) از کوته­کومه تا لوندویل 8هزار و تا آستارا 15هزار تومان می­باشد.

– گفتنی­است با اینکه بیش از 70 درصد مسیری که پیمودیم راه پاکوب بود اما محتمل است که راه دیگری نیز برای رسیدن به آبشار وجود داشته باشد. قبل از اجرای برنامه نیز ترک جی­پی­اس دیگری برای این مسیر از سایت wikiloc گرفته شده بود، اما از آنجا که این ترک نیز قسمتهایی از مسیر را از بستر رودخانه در بالای آبشار ادامه داده و قسمتهایی از آن نیز همراه با آزمون و خطاست به نظر می­رسد که آنها نیز مسیری ماجراجویانه و نه مسیر اصلی را پیموده باشند. همچنین در این منطقه راه­های پاکوب بسیاری وجود دارد که مورد استفاده دامداران و افراد محلی قرار میگیرد و باید مواظب باشید که شما را گمراه نکنند.

 

 

بابک ابراهیمی راننده مینی­بوس از اردبیل تا نیارق:……………………………………09144510742 و 09149528892

آقا وحید از اعضای هیئت کوهنوردی اردبیل:…………………………………………………………………09104070453

تعاونی سپهر آسیا در آستارا:………………………………………………………………………………………………………….5267770-0182

آقای شیروان از کوهنوردان آستارا:…………………………………………………………………………………………………………..09112815712

 

بیلان مالی سفر:

هزینه اتوبوس تا اردبیل:…………………………………………………………………………………162000=18000*9

هزینه مینی­بوس از اردبیل تا نیارق:……………………………………………………………………………………40000

هزینه چایی برای افراد:……………………………………………………………………………………….4500=500*9

هزینه ماشین از کوته­کومه تا لوندویل:……………………………………………………………………………………………………….16000=2*8000

هزینه بلیط بازگشت از لوندویل به تهران:………………………………………………………………153000=17000*9

کل هزینه های صرف­شده:…………………………………………………………………………………………….375500

هزینه صرف شده برای هر نفر:………………………………………………………………………………………..42000

سود سرپرست:…………………………………………………………………………………………………..33600=4200*8

کل هزینه دریافتی تیم:……………………………………………………………………………………………….465000

سود تیم:……………………………………………………………………………………………………………………….56400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تهیه و تنظیم: وحید عامری

پاسخ دهید